لواشک یکی از قدیمی طرین تنقلات خوشمزه است. تاریخچه لواشک به دوران قبل از میلاد مسیح بر میگردد. حتی در کتیبه های تخت جمشید دیده میشود که یکی از سرداران بنام و معروف ایرانی لواشک را به عنوان یکی از بهترین خوراکی‌ها و تننقلات این زادبوم معرفی کرده است. این خوراکی خوشمزه از قدیم دست به دست و نسل به نسل گشته تا به ما رسیده است.

لواشک در قدیم به دو نوع دسته بندی تقسیم میشد:

  1. لواشک خانگی
  2. لواشک غیر خانگی
تاریخچه لواشک و طرز تهیه آن

تاریخچه لواشک و طرز تهیه آن

لواشک خانگی

اصولا به دست مادر درست میشد و در فصل خاصی در دسترس بودند و البته هستن الان هم 😉

لواشک غیر خانگی

دسته بهتری نسبت به دسته اول بودن ، اما لواشک های غیر خانگی پر از رنگ های مصنوعی و غیر استاندارد که از یک اصل قدیمی غیر استاندارد مربوط به خوراکی ها پیروی می کرد. آن اصل هم چیزی جز این نیست که هر چیزی غیر استاندارد و کثیف تر ،خوشمزه ترین بود.

استفاده از میوه های فاسد و گندیده  و غیربهداشتی‌ و غیر استاندارد بودن لواشک‌های بازاری باعث شده که فرد خودش بخواهد در خانه لواشک تهیه کند.

حالا بگیم لواشک چیه

لواشک یک خوراکی ایرانی و با مزه ترش و شور است که از شیرهٔ غلیظ‌شده و قوام‌ آمده ی میوه‌هایی همچون آلوچه، زردآلو ،آلو، سیب، قیسی، کیوی و امثال آن تهیه می‌‌شود و همچون لواش آن را پهن و نازک می‌کنند تا خشک شود.

لواشک نوعی عصارهٔ گرفته‌ شده از میوه‌ها است که متخصصان تغذیه به آن «اکستراکت[کنسانتره]» می‌گویند. و در زبان عربی به «قمر الدین» معروف است که  با خشک کردن به دست می‌آید. خشک کردن از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی است که به اندازهٔ تمدن بشر، عمری دارد. امروزه در کشورهای مختلف به شکل‌های گوناگون از روش‌های سنتی تا الگوهای صنعتی برای خشک کردن بکار می‌رود.

تاریخچه لواشک و طرز تهیه آن

تاریخچه لواشک و طرز تهیه آن

امروزه با توجه به توسعه صنایع غذایی روش‌های تهیه لواشک هم تحول یافته و نمونه‌های نوین این محصول با نظارت بهداشتی به بازار عرضه می‌شود.

شهرستان مرند و شبستر در استان آذربایجان شرقی قطب تولید محصول لواشک در ایران هستند که سالهاست تولیدات خود را در بازارهای داخلی و کشورهای اروپایی عرضه می‌کنند. بهترین زمان برای تهیه لواشک، فصل تابستان است. چون در فصل تابستان میوه ها به فراوانی وجود دارد و بهترین زمان برای تهیه لواشک می باشد.

حالا یه نکته مهم

توجه داشته باشید که لواشک بیشتر از دو روز در معرض آفتاب نباشد تا بیش از اندازه خشک نشود. لواشک را تکه تکه کرده و داخل فریزر یا یخچال نگه داری کنید.

  برای طعم دار شدن بیشتر لواشک می توانید از نمک، تمبر هندی، جوهر لیمو و… استفاده کنید. البته اضافه‌کردن نمک به لواشک امری کاملا سلیقه‌ای است. بعضی افراد طعم خود میوه را ترجیح می‌دهند و به لواشک نمک نمی‌زنند اما بعضی افراد نیر طعم لواشک را با نمک ترجیح می‌دهند.

نکته

به یاد داشته باشید که برای آماده شدن سریع لواشک می توانید از فر برای خشک کردن استفاده کنید.

 

تاریخچه لواشک و طرز تهیه آن

تاریخچه لواشک و طرز تهیه آن

 

 

شما میتوانید برای تهیه انواع لواشک از سایت دلبوث خریداری کنید و بدون اینکه درددسر و سختی طرز تهیه لواشک را حس کنید.


این مطلب و آموزش توسط گروه daderaya جمع آوری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر