شاید برای شما مشکل شده باشد که آیا می توان با لواشک لاغر شد؟ این سوال ممکن است در ذهن خیلی از ماها به وجود آمده باشد. که در ادامه، ما در این مقاله می خواهیم با لواشک و تاثیر آن بر لاغری بیشتر آشنا شویم. برای دانستن لواشک و تاثیر آن بر لاغری با ما همراه باشید.

ارتباط لواشک و لاغری

همانطور که می دانید قره قروت، آلوچه و لواشک ترش از محبوب ترین تنقلات در کشور ما به شمار می روند. این خوراکی ها هم مانند مواد غذایی دیگر فواید و مضرراتی دارند.

لواشک و آلوچه از میوه های مختلف تهیه می شوند، بسیاری از مواد مغذی مفید موجود در میوه‌ ها مانند مواد معدنی، فیبر، رنگدانه‌، آنتی‌ اکسیدان ها و فیتوکمیکال ها (مواد شیمیایی گیاهی) در لواشک و آلوچه نیز یافت می شوند. البته لازم به ذکر است که الزاما نمی توان گفت این تنقلات همه مواد مغذی میوه ها را دارند، زیرا بسیاری از ویتامینها از جمله ویتامین C موجود در میوه ها در اثر فرآیندهای تولید آلوچه و لواشک همچون خرد کردن، خشک کردن و حرارت تخریب می شوند.

یکی از مزایای این تنقلات این است که حمل و نگهداری آنها آسان است. این نکته به ویژه در مورد افرادی که ساعات طولانی از روز را بیرون از منزل هستند مانند افراد شاغل و دانش آموزان حایز اهمیت است. این افراد اغلب نمی توانند میوه تازه همراه داشته باشند اما برگه های خشک، آلوچه و لواشک به راحتی قابل حمل و مصرف بوده و زود فاسد نمی شوند.

از بزرگ ‌ترین مضررات قره قروت، آلوچه یا میوه‌ هایی که به لواشک تبدیل می ‌شوند، ترش بودن و اسیدیته بالای آنها است. ترکیبات اسیدی در طولانی مدت موجب تحلیل و فرسایش مینای دندان ها می شوند. البته شستن دهان، نوشیدن آب و مسواک زدن صحیح باعث رفع این مشکل می شود.

نکته!! 

نکته حائز اهمیت این است که این تنقلات به افرادی که ترشح اسید معده در آنها بالاست توصیه نمی شود زیرا موجب تشدید عوارض گوارشی در آنها می گردد.

 

دو گروه هستند که بیشتر از دیگران به خوردن آلو، آلوچه و لواشک علاقه‌ مندند: خانم‌ها و بچه‌ها. آنها گاهی بی رویه از این مواد غذایی استفاده می‌کنند و از بابت مصرف‌شان آسوده خیال‌اند.

یک باور غلط !!

برخی افراد معتقدند که تنقلات ترش کالری ندارند و همچنین به کاهش وزن و لاغر شدن نیز کمک می کنند. این باور کاملا غلط است. زیرا همه این تنقلات ترش از جمله لواشک ، قره قروت، آۀوچه و….  دارای کالری بوده و همچنین با تحریک ترشح اسید معده، فرآیند هضم و جذب را نیز افزایش می دهند. بنابراین مصرف بی رویه آنها موجب افزایش وزن و چاقی می شود.

با توجه به افزایش شیوع چاقی در جامعه ما و به خصوص در میان بچه‌ها، به والدین تاکید و توصیه می‌کنیم که مراقب مصرف کالری در فرزندان خود باشید.

همان‌طور که می‌دانید چاقی مادر بسیاری از بیماری‌هاست. پس حتما خود و فرزندانتان، با دقت بیشتری از مواد غذایی مختلف استفاده کنید و هرگز به صرف ترش یا شیرین بودن ماده غذایی، به آن صفت پُرکالری یا بی‌ کالری بودن را نچسبانید.

در میان تنقلات ترش، قره قروت دارای حاوی کلسیم است اما باید بدانید که نباید جایگزین لبنیات شود. کلسیم مورد نیاز بدن را باید از طریق شیر، ماست، دوغ کم نمک و پنیر تامین کرد و قره قروت را فقط به عنوان یکی از تنقلات و میان وعده های گاه گاهی(نه همیشگی) در نظر گرفت.

نکته!!

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد قره قروت، لواشک و آلوچه باید در نظر گرفته شود این است که این تنقلات اغلب حاوی میزان زیادی نمک هستند بنابراین در مصرف آنها باید حد اعتدال رعایت شود. این نکته به ویژه در مورد افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند مانند بیماران مبتلا به پرفشاری خون حایز اهمیت است.

 

خواص ارتباط لواشک و لاغری و خواص آن

همانطور که می دانید قرآن کریم از بهشت با نام جنت نامبرده است و معنی جنت باغی است که درختان میوه فراوان دارد. همچنین در این کتاب آسمانی از میوه های زیادی نام برده شده است.

امروزه با پیشرفت جوامع بشری، متاسفانه بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و یکی از راه های نجات انسان از بیماری های مختلف شناخت کامل طبیعت و آشنایی با خواص گیاهان و میوه ها است. البته گاها طب سنتی و آشنایی با طب گیاهی و استفاده از آنها باعث از بین رفتن و مقابله با بیماری ها می شوند.

از مهمترین میوه هایی که در قرآن از آنها نام برده شده است می توانیم به انجیر و زیتون (وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ ﴿1﴾سوگند به انجير و زيتون (1))(آیه ی 1- سوره التین) اشاره کنیم که به تازگی یک گروه تحقیقات ژاپنی پی به خواص فوق العاده مصرف یک عدد انجیر و هفت عدد زیتون شده است.

پس از اینکه یکی از قرآن پژوهان مصری اعلام کرد که خداوند در قرآن به انجیر و زیتون قسم خورده است و نام انجیر یک بار و نام زیتون هفت بار در قرآن آمده است ، رییس این گروه مسلمان شد.

نکته!!  برای لاغری با لواشک حتما باید از لواشک لیمو استفاده کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر